12 września Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie dowolne Najświętszego Imienia Maryi. Zostało ono ustanowione przez papieża Innocentego XI na pamiątkę zwycięstwa jakie w dniu 12 września 1683 roku, wojska austriacko-polsko-niemieckie dowodzone przez króla polskiego Jana III Sobieskiego (1629-1696), odniosły nad oblegającą Wiedeń armią imperium osmańskiego kierowana przez wielkiego wezyra Kara Mustafę. Po zwycięstwie król Jan III Sobieski napisał do papieża „Venimus, vidimus at Deus vicit – Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył.”
Imię Maryi czcimy w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Boga, Królowej nieba i ziemi, matki miłosierdzia. „Imieniny” Matki Bożej przypominają nam o przywilejach nadanych Maryi przez Boga i wszelkich łaskach, jakie otrzymaliśmy od Boga za Jej pośrednictwem i wstawiennictwem, wzywając Jej Imienia.
Zgodnie z Prawem mojżeszowym, w piętnastym dniu od urodzenia dziecka płci żeńskiej odbywał się obrzęd nadania mu imienia (Kpł 12,5). Podania podają, że, za wyraźnym wskazaniem Bożym, Joachim i Anna wybrali dla swojej córki imię Maryja. W czasach Jezusa było to dość popularne imię żeńskie. Ewangelie i pisma apostolskie przytaczają oprócz Matki Chrystusa cztery Marie:
Marię Kleofasową (Mt 27, 55-56; Mk 15, 40; J 19, 25),
Marię Magdalenę (Łk 8, 2-3),
Marię, matkę św. Marka Ewangelisty (Dz 12, 12) i
Marię, siostrę Łazarza (J 11, 1-2; Łk 10, 39).
Imię to wymawiano różnie: Miriam, Mariam, Maria, Mariamme, Mariame itp. Imię to posiada również kilkadziesiąt znaczeń. Najczęściej wymienia się m.in. „Mój Pan jest wielki”, „Pani” i „Gwiazda morza”.
Źródła:
https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2020/09/11/12-wrzesnia-wspomnienie-najswietszego-imienia-nmp/
https://dorzeczy.pl/religia/344314/12-wrzesnia-to-wspomnienie-najswietszego-imienia-maryi.html
https://www.sluzebniczki.pl/news,12_wrzesnia__swieto_imienia_maryi,1342.html
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-12a.php3