"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)
30 października 2023
13 listopada - Dziewiąty dzień przygotowania do zawierzenia
Przygotowanie do aktu zawierzenia się Jezusowi przez ręce Maryi
DWANAŚCIE DNI NA POZBYCIE SIĘ DUCHA TEGO ŚWIATA
Dzień Dziewiąty
W imię̨ Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się̨ począł z Ducha Świętego, narodził się̨ z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego, stamtąd przyjdzie sadzić́ żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.
Dziesiątka różańca w intencjach złożonych w Niepokalanym Sercu Maryi.
Modlitwa do Ducha Świętego
Duchu Święty przyjdź,
Oświeć mrok umysłu,
Porusz moje serce,
Pokaż drogę do Jezusa,
Duchu Święty, przyjdź.
Maryjo, któraś najpełniej
Przyjęła słowo Boże,
Prowadź mnie.
Duchu Święty, przyjdź!
Rozważania
"Postępowanie takiego życiowego mędrca opiera się na poczuciu honoru, na tym, „co oni powiedzą”, na zwyczaju, na dobrej kuchni, na korzyści, na robieniu ważnych min, na zabawianiu towarzystwa. Oto siedem niewinnych – w jego mniemaniu – pobudek, którymi się kieruje, by wieść spokojne życie. Są też szczególne cnoty, które wywyższają go pośród światowców, takie jak brawura, subtelność, dyplomacja, umiejętne postępowanie, galanteria, uprzejmość, wesołość. Uważa za wielki grzech: obojętność, głupotę, ubóstwo, prostactwo, bigoterię."
Ludwik Maria Grignion de Montfort, Miłość Mądrości Przedwiecznej 77, Warszawa, 2017, s. 85.
Mówi się, że wszystko w naszym życiu zależy od woli Bożej, że jako chrześcijanie mamy żyć i wypełniać wolę Boga. To prawda, gdyż całe nasze życie pochodzi od Pana i ku Niemu powinno nieustannie zmierzać. Czasem jednak trudno tę wolę rozeznać, a nawet gdy się rozezna, niełatwo wprowadzić ją w życie, ponieważ sprzeciwia się naszej woli, pragnieniom, marzeniom, wizjom szczęścia, a czasem wręcz szokuje nas zachowanie Boga, który tak a nie inaczej decyduje o naszym życiu. Decyduje to może zbyt mocno powiedziane, raczej proponuje, zaprasza, ponieważ Bóg do niczego nie przymusza. On po prostu proponuje nam swoją drogę, którą, jeśli wybierzemy, będziemy pewni, że nie zbłądzimy. Doskonałym przykładem tej prawdy jest scena Zwiastowania. Widzimy w niej Boga, który przez Anioła obwieszcza swoją wolę, a z drugiej strony Maryję, która słucha, zadaje pytania, rozeznaje i podejmuje ostateczna decyzję, podejmuje świadomie i dobrowolnie. Nie ma tu miejsca na żaden przymus, nie padają słowa takie jak: Maryjo, musisz stać się Matką Syna Bożego; Maryjo rozkazuję ci jako Bóg byś przyjęła mojego Syna do swego łona. Bóg nie chce zniewalać, lecz zbawiać. Jego wola ma za cel wszystkich nas zbawić. Dlatego gdy ktoś pyta mnie: jaka jest wola Boża na moje życie, zawsze mówię: twoje zbawienie, twoje uświęcenie. Św. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że świętość to pierwsze i najważniejsze powołanie człowieka, które jest mu dane, lecz także zadane. W księdze Izajasza znajdujemy takie słowa: świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty, mówi Pan. Kiedy Bóg zwiastował Maryi swoją odwieczną wolę, dotyczyła ona tylko jednego, mianowicie zbawienia. Anioł powiedział Maryi: On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów. A zatem to jest najważniejsza wola Boga, Jego pierwsze i największe pragnienie, ponieważ jeśli ty się nie zbawisz, to cała Męka i Śmierć Jezusa, cały Jego trud pójdą na marne. Bez ciebie niebo będzie puste, nawet choćby było najpiękniejsze.
Ojciec Marcin Ćwierz, OSPPE
Czyste serce i prosta intencja
"Dwa skrzydła unoszą człowieka ponad ziemskimi sprawami, mianowicie: prostota i czystość. Prostota powinna być w zamiarach, czystość w uczuciach. Prostota dąży do Boga, czystość Go ogarnia i w Nim smakuje. Żadna dobra czynność nie będzie ci stać za zawadzie, jeśli wewnątrz będziesz wolny od nieuporządkowanego uczucia. Jeżeli nie zmierzasz do niczego innego i niczego innego nie szukasz, jak tylko Bożego upodobania i pożytku bliźniego, będziesz zażywał wewnętrznej wolności. Gdyby twe serce było proste, wtedy wszelkie stworzenie byłoby zwierciadłem życia i księgą świętej nauki.
Nie ma stworzenia tak małego i lichego, które by nie reprezentowało Bożej dobroci.
Gdybyś ty wewnątrz był dobry i czysty, wtedy wszystko bez przeszkód widziałbyś i dobrze byś ujmował.
Serce czyste przenika niebo i piekło.
Jaki ktoś jest od wewnątrz, tak osadza na zewnątrz.
Jeśli jest na świecie radość, to oczywiście posiada ją człowiek czystego serca.
A jeśli jest gdzie utrapienie i trudności, to je lepiej zna sumienie złe.
Jak żelazo rzucone w ogień traci rdzę i staje się cale jaśniejące, tak człowiek zwracający się całkowicie ku Bogu wyzuwa się z gnuśności i przemienia w nowego człowieka.
Kiedy człowiek zaczyna stawać się oziębły, wtedy boi się małej pracy, a chętnie przyjmuje zewnętrzną pociechę. Lecz gdy doskonale zaczyna przezwyciężać siebie i mężnie kroczyć po drodze Bożej, wtedy ocenia jako mniej ciężkie to, co przedtem odczuwał jako uciążliwe."
„Naśladowanie Chrystusa” Tomasz a Kempis, WAM, 2007, II, 4, s.93-95.
Modlitwy:
Przybądź Duchu Święty
Przybądź, Duchu Święty, Spuść z niebiosów wzięty Światła Twego strumień.