Przez wiele stuleci Kościół obchodził dwa święta dla uczczenie cierpień Najświętszej Maryi Panny: 1. W piątek przed Niedziela Palmowa – Matki Bożej Bolesnej
2. 15 września – Siedmiu Boleści Maryi.
Pierwsze święto było wprowadzone na początku w Niemczech w roku 1423 w diecezji kolońskiej i nazwano je „Współcierpienie Maryi dla zadośćuczynienia za gwałty, jakich dokonywali na kościołach katolickich husyci”. Początkowo było obchodzone w piątek po trzeciej niedzieli wielkanocnej. W roku 1727 papież Benedykt XIII rozszerzył je na cały Kościół i przeniósł na piątek przed Niedziela Palmowa. Ostatnia zmiana kalendarza kościelnego zniosła to święto.
Drugie święto czci Maryję jako Matkę Bożą Bolesną i Królową Męczenników nie tyle aspekcie chrystologicznym, co historycznym, przypominając ważniejsze etapy i sceny dramatu Maryi i Jej cierpień. Jako pierwsi święto zaczęli wprowadzać serwici. W roku 1814 papież Pius VII rozszerzył to święto na cały Kościół, a dzień święta wyznaczył na trzecia niedziele września. Papież Pius X ustalił je na 15 września na dzień po świecie Podwyższenia Krzyża Pańskiego.
MODLITWA DO MATKI BOŻEJ BOLESNEJ
Litania do Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny
Źródła:
https://radioniepokalanow.pl/15-wrzesnia-wspomnienie-najswietszej-maryi-panny-bolesnej/