1. pl
  2. en

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)

29 września 2023

29 września - Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

29 września obchodzimy święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Święto to istnieje w kościelnym kalendarzu dopiero od 1969 roku – od czasu reformy liturgicznej. Od piątego wieku, kiedy to papież Bonifacy I poświecił św. Michałowi bazylikę w Rzymie w dniu 29 września, nakazał on corocznie obchodzić święto św. Michała Archanioła w tym dniu.

 

Do czasu reformy kalendarza kościelnego z 1969 roku święto: św. Archanioła Gabriela obchodzono 24 marca a św. Archanioła Rafała 24 października.

 

Pierwszym znanym z imienia archaniołem jest św. Michał. Jego imię pochodzi od hebrajskiego Mika’el (hebr. מיכאל) i oznacza dosłownie „któż jak Bóg”. Ukazywał się prorokowi Danielowi, pojawił się też w wielkich wizjach apokaliptycznych św. Jana. Zajmuje on pierwsze miejsce wśród archaniołów, a kiedy szatan zbuntował się przeciwko Bogu, to właśnie archanioł Michał wystąpił przeciwko niemu jako pierwszy wypowiadając słowa: „Któż jak Bóg”.

 

Akt Poświęcenia się Michałowi Archaniołowi

Litania Do Świętego Michała Archanioła

 

 

W języku hebrajskim imię archanioła Gabriela – Geber'el (hebr. גַּבְרִיאֵל) składa się z dwóch wyrazów: „geber”, co oznacza „silny” oraz „el” – „Pan Bóg”. Znaczenie jego imienia to „wojownik Boży”, „moc Boża”. To archanioł Gabriel przybył do Maryi z dobrą nowiną i zwiastował Jej narodzenie Jezusa. Powiadomił też o tym fakcie św. Józefa. Udał się również do Zachariasza z informacją, że mężczyzna zostanie ojcem Jana Chrzciciela. Gabriel jest jednym z trzech aniołów pojawiających się w Starym Testamencie.

 

Litania do św. Archanioła Gabriela

Modlitwa do św. Gabriela Archanioła o zaufanie Bogu

 

Imię archanioła Rafała pochodzi z hebrajskiego – Rapha’el (hebr. ‏רפאל‎) znaczy „Bóg uzdrawia”, „Bóg uleczył”. Wspomina o nim tylko jedna księga w Piśmie Świętym – Księga Tobiasza, napisana na przełomie IV/III wieku przed Chrystusem. Rafał przedstawia się Tobiaszowi jako jeden z siedmiu aniołów posłanych przez Boga, aby wskazać mu drogę.

 

Litania do św. Archanioła Rafała

Modlitwa do św. Rafała Archanioła o opiekę i prowadzenie

 

 

 

 

Źródła:

https://m.niedziela.pl/artykul/84869/Kim-sa-najbardziej-znani-archaniolowie

https://www.niedziela.pl/artykul/7939/nd/Swieci-Archaniolowie-–-Michal-Rafal-i

https://www.niedziela.pl/artykul/58857/Dzis-swieto-Archaniolow-Michala-Gabriela

© Milosierni.com 2023

Milosierni13@gmail.com

(+1) 908 476 1477

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)  

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wysylam
Wysylam
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!