1. pl
  2. en

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)

05 sierpnia 2023

5 sierpnia - Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej

5 sierpnia obchodzimy rocznice poświecenia Bazylki Najświętszej Maryi Panny Większej w Rzymie (Santa Maria Maggiore). Jest to najstarszy kościół na Zachodzie poświęcony Najświętszej Maryi Pannie w którym czcimy Matkę Bożą Śnieżną. Według tradycji, w 352 roku Maryja ukazała się papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, który wraz żoną nie mając dzieci chcieli ofiarować swoje dobra w dziedzictwie Matce Bożej, nakazując im budowę kościoła w miejscu przez nią wskazanym. W nocy z 4 na 5 sierpnia śnieg pokrył wzgórze Eskwilinu wyznaczając w ten cudowny sposób miejsce powstania bazyliki. W tym miejscu powstał kościół, który na początku nie był tak wielki i wspaniały jak dziś. Dopiero za pontyfikatu Ojca Świętego Sykstusa III (432-440), który chciał uczcić sukces soboru w Efezie (431 r.), na którym ogłoszono dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi (Theotokos) świątynię rozbudowano. Świątynia zyskała nazwę bazylki Matki Bożej Większej. W ciągu wieków była przez wielu papieży upiększana i powiększana.

Pamięć cudu lezącego u genezy powstania świątyni przetrwał w nazwie wizerunku Maryi czczonego w jej wnętrzu oraz świecie ustanowionym w rocznice niezwykłego zjawiska (5 sierpnia) – Matki Bożej Śnieżnej. W czasie obchodów tej uroczystości w Bazylice spuszcza się z sufitu płatki białych róż.

Obraz Matki Bożej Śnieżnej pochodzi prawdopodobnie z XII wieku a do Rzymu trafił zapewne w XIII stuleciu, wraz z krzyżowcami powracającymi do Europy. Jest wiele opowieść na ten temat powstania tego obrazu, jedna z nich mówi ze został namalowany przez św. Łukasza ewangelistę, a przywiozła go św. Helena, matka cesarza Konstantyna I Wielkiego. Inna opowieść mówi, że kiedy pierwsi chrześcijanie zamierzali wznieść kościół w Liddzie i poprosili apostołów Piotra i Jana o przybycie Maryi na jego konsekracje, Matka Boża rzekła: „Idźcie z radością, jestem z wami”. Gdy obaj apostołowie znaleźli się w Liddzie, zobaczyli na kolumnie nowo wzniesionej świątyni wizerunek typu acheiropoietos (nieuczyniony ręką ludzka), który pobłogosławiła Maryja, odwiedziwszy miejscowość. Obraz ukazuje Maryję z pierścieniem, kosztowym naszyjnikiem oraz z chustka w dłoni. Lewa ręką Matka Boża obejmuje Dzieciatko Jezus, które trzyma księgę Ewangelii. Owa chustka trzymana przez Maryję zaowocowała przekonaniem, że Matka Boża ociera nią ludzkie łzy, dlatego zaczęto Ją nazywać Matką Pocieszenia. Nazywa się Ją również Salus Populi Romani, czyli Ocalenie Ludu Rzymskiego, który wielokrotnie zawdzięczał Jej ocalenie. Papież Jan Paweł II polecił, żeby przed tą ikoną, która jest najbardziej czczona w Rzymie, paliła się zawsze lampka oliwna.

W Polsce istniej kilkadziesiąt maryjnych wizerunków, dla których rzymski obraz Matki Bożej Śnieżnej stal się prototypem. Do najbardziej znanych kopii rzymskiego wizerunku należy obraz Matki Bożej Różańcowej u krakowskich dominikanów.

 

Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej

 

Litania do Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej

 

© Milosierni.com 2023

Milosierni13@gmail.com

(+1) 908 476 1477

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)  

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wysylam
Wysylam
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!