1. pl
  2. en

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)

06 października 2023

7 października – Wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Różnicowej

Święto to zostało ustanowione i wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa V, aby upamiętnić zwycięstwo floty chrześcijańskiej, skupionej wokół Państwa Kościelnego nad przeważająca flotą Imperium Osmańskiego pod Lepanto - 7 października w 1571 roku. Papież Pius V, dominikanin, będący gorącym czcicielem Matki Bożej wiedząc o zbliżającym się niebezpieczeństwie ze strony Sułtana tureckiego Selima II, skierował się do całego Kościoła z wezwaniem do modlitwy różańcowej w intencji zwycięstwa chrześcijan. Bitwa pod Lapeno, która rozstrzygnęła o losach wojny, przypadła w dzień, kiedy dominikanie obchodzili wspomnienie Maryi Królowej Różańca. A zwycięstwo, które zostało odniesione przez wojska chrześcijańskie było ogromne, po niespełna 4 godzinach walki zatopiono 60 galer wroga, zdobyto połowę okrętów tureckich oraz uwolniono 12 tysięcy chrześcijańskich galerników. W czasie walk ulicami Rzymu, prowadzona przez Ojca św., szła procesja omawiając różaniec, na czele procesji niesiono obraz Matki Boskiej Śnieżnej pochodzący z bazylki Santa Maria Maggiore w Rzymie. O zwycięstwie zdecydowała nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiająca manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej.

17 marca 1572 roku, papież Pius V dekretował święto Matki Bożej Zwycięskiej, które w 1572 roku, Grzegorz XIII przemianował na święto Matki Bożej Różnicowej. W 1833 roku papież Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego - módl się nami”, oraz 1835 roku zalecił, aby w kościołach przez cały październik modlono się na różańcu.

 

Litania do Matki Bożej Różańcowej

Suplika do Królowej Różańca

 

Źródła:

http://www.traditia.fora.pl/swieta-maryjne,145/swieto-matki-bozej-rozancowej-7-pazdziernika,201.html

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-07a.php3

https://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2022/10/07/7-pazdziernika-matki-bozej-rozancowej/

https://www.niedziela.pl/artykul/38308/Dzis-wspomnienie-Najswietszej-Maryi-Panny

https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/w-piatek-w-kosciele-swieto-matki-bozej-rozancowej

 

© Milosierni.com 2023

Milosierni13@gmail.com

(+1) 908 476 1477

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)  

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wysylam
Wysylam
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!