1. pl
  2. en

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)

15 lutego 2024

Mt 5, 17-20

Ewangelia według św. Mateusza (Biblia Tysiąclecia) - Mt 5, 17-20

Jezus a Prawo
17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.

 

KOMENTARZ

Słowa Jezusa na temat Prawa na pewno uwydatniają pewien problem, z którym mierzyli się ludzie tamtych czasów. Tym problemem mogła być frustracja związana z mnogością nakazów, zakazów, świat, obostrzeń, słowem cała sterta różnych reguł do których trzeba się było dostosować. Być może ludzie wprost zwracali się do Jezusa ze swoimi wątpliwościami lub prosili Go o zniesienie bądź poluzowanie niektórych przepisów. Jezus nie chce jednak niczego zmieniać, lecz pokazać ludziom, że możliwym jest żyć według nakazów Prawa, jeżeli tylko ludzie skupią się na tym, co w Prawie jest najważniejsze: na życiu z Bogiem na relacji z Nim. Do Niego przecież całe to Prawo prowadzi, ku Niemu zwracają się wszystkie te przepisy, które, oczywiście są trudne do zniesienia dla ludzkiej natury, lecz możliwe do wypełnienia dzięki wierze, którą człowiek ma w sobie. Trzeba w tym wszystkim, czego przestrzegamy jako chrześcijanie widzieć nie, suchą literę prawa, lecz żywą obecność Boga, która umacnia, wspiera i prowadzi człowieka po drodze życia ku szczęśliwej wieczności z Bogiem. Skoro Jezus tego nie znosi, to oznacza jedno PRAWO JEST WAŻNE, dane mi, bym doskonalił siebie w miłości i wierze. Nie trzeba przed tym uciekać, lecz z tym się mierzyć, szukać w tym dobra, a jest go cale mnóstwo. Wszelkie próby ucieczki czy luzowania sobie w życiu duchowym nie zbliża nas do Boga, lecz oddala od Niego, wprowadzając zamęt i niepokój do naszych dusz. Bo takie są konsekwencje braku prawa: zamęt, anarchia, niepokój, pogubienie. W życiu duchowym zaś: zwapnienie, lek, letniość i oczywiście grzech, który wchodzi w serce jak nóż w masło, gdyż serce jest zmiękczone przez brak dyscypliny i czuwania nad sobą. A tego nie chce nasz Pan i dlatego nic nie zmienia i nie zmieni z tego co powiedział i dał, gdyż zależy Mu na naszym dobru i zbawieniu.

 

MODLITWA: Jezus ucz mnie coraz doskonalszego wypełniania Twoich praw i nakazów. Nie pozwól mi niczego ominąć ani zlekceważyć, abym nie zgubił mojej wiary i nie ustal w drodze do wieczności. Amen

 

Powrót do strony Komentarz do Ewangelii wg. św. Mateusza

© Milosierni.com 2023

Milosierni13@gmail.com

(+1) 908 476 1477

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)  

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wysylam
Wysylam
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!