1. pl
  2. en

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)

24 maja 2023

Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych 

24 maja – Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych – ustanowione przez papieża Piusa VII w 1816 roku dekretem z 16 września dla całego Kościoła katolickiego. Jako wyraz wdzięczności Matce Bożej za swój powrót do Rzymu z niewoli napoleońskiej. Cesarz Francji Napoleon I, kiedy zajął Rzym w 1809 roku zażądał od papieża, aby ten oddał pod jego władanie Watykan, ojciec święty nie zgodził się na to świętokradztwo, odpowiadając cesarzowi „My nie możemy oddać nic, co do nas nie należy. Władza nad państwem kościelnym należy do Kościoła rzymskiego, a my tylko jesteśmy jego zarządcami”. Wówczas z nakazu Napoleona uprowadzono papieża i osadzono go w więzieniu w Savonie. Papież został uwolniony dopiero gdy Napoleon zaczął przegrywać w 1814 roku. W dniu 24 maja 1814 roku papież Pius VII wjechał do Rzymu wśród wielkich okrzyków ludu po prawie 5 letniej niewoli i nieobecności. Zwrócono mu cały majątek kościelny i rządy nad państwem kościelnym. Papież uznał, że jest wolny dzięki wstawiennictwu Matki Bożej i na pamiątkę swego powrotu do Rzymu ustanowił święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. ​​​​​​​

 

© Milosierni.com 2023

Milosierni13@gmail.com

(+1) 908 476 1477

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)  

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wysylam
Wysylam
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!