1. pl
  2. en

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)

26 września 2023

26 września –wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Jedności i Wiary.

Matka Boża Jedności i Wiary zwana jest również Matką Bożą Leśniańską i Opiekunką Podlasia. Jej wizerunek znajduje się w Podlaskim Sanktuariom Maryjnym w Leśnej Podlaskiej.

W 1683 roku w dniu 26 września dwóch małych chłopców, Aleksander Stelmaszczuk (9 lat) i Miron Makaruk (10 lat), szukając zaginionego bydła w zaroślach, spostrzegli zawieszony na drzewie dzikiej gruszy kamienny wizerunek Matki Bożej, z którego wydobywał się niezwykły blask. Jeden z chłopców chciał z zdjąć obraz, ale za każdym razem próbując zdjąć obraz spadał z drzewa. Okoliczni mieszkańcy, widząc co się dzieje zaczęli się gorąco modlić. Obraz został zdjęty z drzewa dopiero przez podstarostę Zabłockiego, niezwykle rozmodlonego człowieka. Po zdjęciu obrazu z drzewa na wizerunku pojawiły się kropelki „potu” i to zjawisko utrzymywało się przez dłuższy czas. Obraz został zaniesiony do dworu w Bukowicach a w miejscu zjawienia się Obrazu, wkrótce wzniesiono drewniany kościół, do którego przeniesiono Cudowny Obraz. 26 września 1695 roku w Leśnej Podlaskiej utworzono parafie. Cudowny Obraz sięgał rzesze wiernych łacińskiego i unickiego obrządku, którzy doznawali licznych łask za jego przyczyną. W 1700 roku biskup łucki Franciszek Prażmowski wydal dekret stwierdzający, że zjawiony Obraz należy uważać za cudowny. W 1716 roku książę Karol Stanisław Radziwiłł, ufundował złote korony a w 1727 roku parafię w Leśnej Podlaskiej i opiekę nad Cudownym Obrazem przejęli ojcowie paulini z Jasnej Góry. Wzrost kultu sprawił się że w 1731 roku rozpoczęto budowę nowej świątyni, która została konsekrowana 8 września 1758 roku. W nocy z 27 na 28 października 1864 roku za czynną pomoc w powstaniu styczniowym paulini zostali wywiezieni z Leśnej a 1865 roku car zamienił świątynię na cerkiew. Obraz udało się podmienić na kopie i został przewieziony do Łomży do kościoła Sióstr Benedyktynek przez biskupa janowskiego Beniamina Szymańskiego.

Świątynia leśniańska do kultu katolickiego wróciła w dniu 16 sierpnia 1915 roku. Ojcowie paulinie wrócili 25 maja 1919 roku a Cudowny Obraz powrócił w triumfalnym pochodzie z Siedlec do Leśnej Podlaskiej 25 września 1927 roku.

18 sierpnia 1963 roku Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński i biskup podlaski Ignacy Świrski ukoronowali Cudowny Obraz koronami papieskimi. Od 1980 roku została wprowadzona stała nowenna, odprawiana każdego 26 dnia miesiąca. W 1981 roku Stolica Apostolska nadała nowy tytuł Matce Bożej – „Matka Jedności i Wiary”.

 

Wpatrzeni w wizerunek Matki Bożej Leśniańskiej wołajmy:

Przejasna Pani Leśniańska, Przedziwna Matko Boga! Upadłszy do Twych stóp polecamy się kornie Twojej Miłosiernej Opiece. Zawierzamy Ci każdy dzień swego życia i prosimy o pomoc i o obronę. Bądź zawsze z nami! Wspieraj nas swym wstawiennictwem u Miłosiernego Boga. Wyjednaj nam Jego łaski: światło i moc, niezachwianą wiarę, niezłomną ufność i gorącą miłość. Wnoś w chwile naszego ziemskiego życia swój promienny uśmiech z nieba i doprowadź nas do jego szczęścia. Amen.

 

Litania do Matki Boskiej Leśniańskiej

 

Źródła:

https://m.niedziela.pl/artykul/159516/nd/Matka-Jednosci-i-Wiary

https://www.niedziela.pl/artykul/53032/Matka-Boza-Jednosci-i-Wiary

https://lesnapodlaska.paulini.pl/historia-sanktuarium/

 

 

© Milosierni.com 2023

Milosierni13@gmail.com

(+1) 908 476 1477

"Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość," (Kol 3,12)  

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wysylam
Wysylam
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!